Kilden. Livet som nonne i 2025

Kilden. Livet som nonne i 2025

Kilden. Livet som nonne i 2025

Onsdag 8. oktober 2025, kl. 10:00 - 12:00
Hundige Kirke, Eriksmindevej 20, 2670 Greve
20 kr.

Mød søster Anna Mirijam Kaschner, der hører til ordenen “Missionssøstre af det dyrebare blod”. Hun giver et unikt indblik i klosterets verden i år 2025 og fortæller om sit liv som ordenssøster.

I vores del af verden findes der i dag ikke mange yngre ordensfolk, og man møder dem ikke mere i gadebilledet. Derfor findes der mange fordomme og idéer om, hvad ordensfolk gør, hvad de ikke må, eller hvad de absolut skal.

Du kan bl.a. høre om ordenslivet, spiritualitet, trosspørgsmål, mission og den katolske kirke, som hun konverterede til i 1991. Anna Mirijam er født i Tyskland og har arbejdet som missionær i Afrika. Hun har boet 16 år i Danmark og arbejder som generalsekretær for den Nordisk katolske bispekonference.

Du vil måske også kunne lide...