TAK, GREVE!

 

Tak for en flot indsamling i Greve til Folkekirkens Nødhjælp

 

185 indsamlere var på gaden søndag den 13 marts og samlede 107.268 kr i de 5 indsamlingssteder i Greve kommune. Tak til alle, som gik ruterne og tak til alle jer, som gav pengene.

!00 kr kan give 5 børn mad til overlevelse i en måned, så pengene strækker langt. Men de strækkes endnu længere, fordi Danida 10 dobler det indsamlede beløb til støtte ved særlige projekter. De fleste af pengene bruges ikke til den daglige mad, men som ”hjælp til selvhjælp”, til såsæd, bedre vandingsanlæg og uddannelse. Mennesker bliver derfor bedre i stand til at klare sig selv. F.eks. den periode, hvor familier i Malawi ikke får den nødvendige daglige kost er på grund af nødhjælpens projekter forkortet fra 4 mdr. til 1 måned. Udviklingen går den rigtige vej. Færre mennesker sulter, og årets sogneindsamling har hjulpet til i den gunstige udvikling. Også selv om nye katastrofer truer med at løbe med opmærksomheden og som gør, at vi kan stille os selv spørgsmålet, om vi stadig skal blive ved med at hjælpe mennesker i nød.

Men det skal vi. Der vil også være brug for os til næste år, fordi netop jordskælvet i Japan og med efterfølgende skader er med til at understrege, at nok er der langt til både Afrika og Asien, men vi er hele tiden påvirket af, hvad der sker verden over. Derfor vil der være brug for indsatsen, også fremover. Men i hvert fald: på indsamlingsledernes vegne: tak for arbejdet i søndags. Der var mange helte.

 

Med venlig hilsen

Hanne Hummelshøj

Indsamlingsleder i Kildebrønde sogn.