102.000 KR. SAMLET IND I GREVE KOMMUNE

 

Søndag den 1. marts 2009 blev en god dag. Mere end 100.000 kr blev samlet ind til Folkekirkens Nødhjælp fra de 4 sogne i Greve kommune, hvor der blev holdt sogneindsamling.

 

I alle sognene var der flere indsamlere og større beløb end sidste år. Trods finanskrise viser det, at danskerne er villige til at tænke på de mennesker, som har mindre end dem selv. Det gælder særligt verdens sultne, hvor f.eks. ¼ af verdens børn ikke kan spise sig mætte hver dag.

 

Derfor blev der også lagt godt i bøsserne. I Karlslunde sogn blev samlet 14.365 kr ind, i Kildebrønde var der rekord med 44.227 kr, i Mosede blev samlet 26.337 kr ind og i Tune 17.171 kr

 

TAL

Tal kan sættes sammen på mange måder, og i statistikken om det største beløb pr husstand fører Mosede med 14,27 kr. Det kan skyldes at Mosede er det sogn i området, som har den største gennemsnitlige indkomst. I Kildebrønde blev der givet 5,57 pr husstand. Det var en flot stigning fra tidligere, og at procenten ikke er større, skyldes ikke så meget manglende givervilje, som at sognet er så stort, at de 70 indsamlere kun nåede halvdelen af ruterne.

 

Se mere på de enkelte sognes hjemmesider eller på www.sogneindsamling.dk

 

STOR TAK TIL JER, SOM GIK RUTERNE, OG TAK TIL JER, SOM PUTTEDE I BØSSERNE

 

Fra indsamlingslederne i Greve Kommune